EDK226M035A9DAA
EDK226M035A9DAA
Enlarge
For Reference Only
Part Number EDK226M035A9DAA
LIXINC Part # EDK226M035A9DAA
Manufacturer KEMET
Category
Description CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EDK226M035A9DAA PCB Footprint and Symbol
EDK226M035A9DAA Specifications
Part Number:EDK226M035A9DAA
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :45 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :36 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V