226SML050M
226SML050M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 226SML050M
LIXINC Part # 226SML050M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 226SML050M PCB Footprint and Symbol
226SML050M Specifications
Part Number:226SML050M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :9.043Ohm @ 120Hz
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :106.5 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :71 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V