106CKR063M
106CKR063M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 106CKR063M
LIXINC Part # 106CKR063M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 106CKR063M PCB Footprint and Symbol
106CKR063M Specifications
Part Number:106CKR063M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :16.579Ohm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :184 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :80 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :63 V