226KXM050M
226KXM050M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 226KXM050M
LIXINC Part # 226KXM050M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 226KXM050M PCB Footprint and Symbol
226KXM050M Specifications
Part Number:226KXM050M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :7.5357Ohm @ 120Hz
Impedance :1.18 Ohms
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :238 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :95.2 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V