476CKE035M
476CKE035M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 476CKE035M
LIXINC Part # 476CKE035M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 47UF 20% 35V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 476CKE035M PCB Footprint and Symbol
476CKE035M Specifications
Part Number:476CKE035M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :4.233Ohm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :211.6 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :92 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V