107CKS016M
107CKS016M
Enlarge
For Reference Only
Part Number 107CKS016M
LIXINC Part # 107CKS016M
Manufacturer Cornell Dubilier Electronics
Category
Description CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 107CKS016M PCB Footprint and Symbol
107CKS016M Specifications
Part Number:107CKS016M
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :100 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :2.653Ohm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :288.75 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :175 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V