517D106M160CC6AE3
517D106M160CC6AE3
Enlarge
For Reference Only
Part Number 517D106M160CC6AE3
LIXINC Part # 517D106M160CC6AE3
Manufacturer Vishay / Sprague
Category
Description CAP ALUM 10UF 20% 160V RADIAL
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 517D106M160CC6AE3 PCB Footprint and Symbol
517D106M160CC6AE3 Specifications
Part Number:517D106M160CC6AE3
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Last Time Buy
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :140 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :70 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :160 V