SM1C470MP20511U
SM1C470MP20511U
Enlarge
For Reference Only
Part Number SM1C470MP20511U
LIXINC Part # SM1C470MP20511U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models SM1C470MP20511U PCB Footprint and Symbol
SM1C470MP20511U Specifications
Part Number:SM1C470MP20511U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :220 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :110 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V