RF1E151MP26311EF7U
RF1E151MP26311EF7U
Enlarge
For Reference Only
Part Number RF1E151MP26311EF7U
LIXINC Part # RF1E151MP26311EF7U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RF1E151MP26311EF7U PCB Footprint and Symbol
RF1E151MP26311EF7U Specifications
Part Number:RF1E151MP26311EF7U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :170 mOhms
Lifetime @ Temp. :7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :700 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :280 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V