EY1E221MP26311U
EY1E221MP26311U
Enlarge
For Reference Only
Part Number EY1E221MP26311U
LIXINC Part # EY1E221MP26311U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EY1E221MP26311U PCB Footprint and Symbol
EY1E221MP26311U Specifications
Part Number:EY1E221MP26311U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :220 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :840mOhm @ 120Hz
Impedance :450 mOhms
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :500 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :200 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V