CTB1C100MCB0458
CTB1C100MCB0458
Enlarge
For Reference Only
Part Number CTB1C100MCB0458
LIXINC Part # CTB1C100MCB0458
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CTB1C100MCB0458 PCB Footprint and Symbol
CTB1C100MCB0458 Specifications
Part Number:CTB1C100MCB0458
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :10 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :18 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V