PL2W181VND2240R
PL2W181VND2240R
Enlarge
For Reference Only
Part Number PL2W181VND2240R
LIXINC Part # PL2W181VND2240R
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PL2W181VND2240R PCB Footprint and Symbol
PL2W181VND2240R Specifications
Part Number:PL2W181VND2240R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :180 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :1.31Ohm @ 120Hz
Impedance :860 mOhms
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.716 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :-10%, +20%
Voltage - Rated :450 V