PL2W151MND2235R
PL2W151MND2235R
Enlarge
For Reference Only
Part Number PL2W151MND2235R
LIXINC Part # PL2W151MND2235R
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PL2W151MND2235R PCB Footprint and Symbol
PL2W151MND2235R Specifications
Part Number:PL2W151MND2235R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :150 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.459 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.02 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :450 V