PK2W331MND3040ER
PK2W331MND3040ER
Enlarge
For Reference Only
Part Number PK2W331MND3040ER
LIXINC Part # PK2W331MND3040ER
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PK2W331MND3040ER PCB Footprint and Symbol
PK2W331MND3040ER Specifications
Part Number:PK2W331MND3040ER
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :250mOhm @ 120Hz
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2.288 A @ 50 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.6 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :450 V