PL2W561MND3045Y
PL2W561MND3045Y
Enlarge
For Reference Only
Part Number PL2W561MND3045Y
LIXINC Part # PL2W561MND3045Y
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PL2W561MND3045Y PCB Footprint and Symbol
PL2W561MND3045Y Specifications
Part Number:PL2W561MND3045Y
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :560 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :280 mOhms
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :5.8 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.03 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :450 V