36DX173G075CC2A
36DX173G075CC2A
Enlarge
For Reference Only
Part Number 36DX173G075CC2A
LIXINC Part # 36DX173G075CC2A
Manufacturer Vishay / Sprague
Category
Description CAP ALUM 17000UF 75V SCREW
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 36DX173G075CC2A PCB Footprint and Symbol
36DX173G075CC2A Specifications
Part Number:36DX173G075CC2A
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :17000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :1000 Hrs @ 85°C
Mounting Type :Chassis Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Package / Case :Radial, Can - Screw Terminals
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :-10%, +75%
Voltage - Rated :75 V