EV1E331MP30812EF6
EV1E331MP30812EF6
Enlarge
For Reference Only
Part Number EV1E331MP30812EF6
LIXINC Part # EV1E331MP30812EF6
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EV1E331MP30812EF6 PCB Footprint and Symbol
EV1E331MP30812EF6 Specifications
Part Number:EV1E331MP30812EF6
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :330 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :62 mOhms
Lifetime @ Temp. :6000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :600 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :25 V