EY1C471MP308B5E
EY1C471MP308B5E
Enlarge
For Reference Only
Part Number EY1C471MP308B5E
LIXINC Part # EY1C471MP308B5E
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EY1C471MP308B5E PCB Footprint and Symbol
EY1C471MP308B5E Specifications
Part Number:EY1C471MP308B5E
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :1.3 Ohms
Lifetime @ Temp. :7000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.03 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :515 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V