CED1C470MCB0558
CED1C470MCB0558
Enlarge
For Reference Only
Part Number CED1C470MCB0558
LIXINC Part # CED1C470MCB0558
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CED1C470MCB0558 PCB Footprint and Symbol
CED1C470MCB0558 Specifications
Part Number:CED1C470MCB0558
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :800 mOhms
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :150 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V