EK0J222MP30820E
EK0J222MP30820E
Enlarge
For Reference Only
Part Number EK0J222MP30820E
LIXINC Part # EK0J222MP30820E
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EK0J222MP30820E PCB Footprint and Symbol
EK0J222MP30820E Specifications
Part Number:EK0J222MP30820E
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :22 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.44 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :864 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :6.3 V