ED1V471MP51020E
ED1V471MP51020E
Enlarge
For Reference Only
Part Number ED1V471MP51020E
LIXINC Part # ED1V471MP51020E
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ED1V471MP51020E PCB Footprint and Symbol
ED1V471MP51020E Specifications
Part Number:ED1V471MP51020E
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :39 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.4 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :840 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V