RF1C102MP51016E
RF1C102MP51016E
Enlarge
For Reference Only
Part Number RF1C102MP51016E
LIXINC Part # RF1C102MP51016E
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models RF1C102MP51016E PCB Footprint and Symbol
RF1C102MP51016E Specifications
Part Number:RF1C102MP51016E
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :23 mOhms
Lifetime @ Temp. :10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :2 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.2 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V