CEE1J220MCB0862
CEE1J220MCB0862
Enlarge
For Reference Only
Part Number CEE1J220MCB0862
LIXINC Part # CEE1J220MCB0862
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CEE1J220MCB0862 PCB Footprint and Symbol
CEE1J220MCB0862 Specifications
Part Number:CEE1J220MCB0862
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :22 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :1.2 Ohms
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :120 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :60 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :63 V