CED0J102MCB08A5F2
CED0J102MCB08A5F2
Enlarge
For Reference Only
Part Number CED0J102MCB08A5F2
LIXINC Part # CED0J102MCB08A5F2
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CED0J102MCB08A5F2 PCB Footprint and Symbol
CED0J102MCB08A5F2 Specifications
Part Number:CED0J102MCB08A5F2
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :170 mOhms
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :450 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :180 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :6.3 V