CEE1A102MCB10A5
CEE1A102MCB10A5
Enlarge
For Reference Only
Part Number CEE1A102MCB10A5
LIXINC Part # CEE1A102MCB10A5
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models CEE1A102MCB10A5 PCB Footprint and Symbol
CEE1A102MCB10A5 Specifications
Part Number:CEE1A102MCB10A5
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :90 mOhms
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :850 mA @ 10 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10 V