EY1K152MNN18P1EM
EY1K152MNN18P1EM
Enlarge
For Reference Only
Part Number EY1K152MNN18P1EM
LIXINC Part # EY1K152MNN18P1EM
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EY1K152MNN18P1EM PCB Footprint and Symbol
EY1K152MNN18P1EM Specifications
Part Number:EY1K152MNN18P1EM
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :28 mOhms
Lifetime @ Temp. :10000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :3.51 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :2.106 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :80 V