HU2G391MCYS6WPEC
HU2G391MCYS6WPEC
Enlarge
For Reference Only
Part Number HU2G391MCYS6WPEC
LIXINC Part # HU2G391MCYS6WPEC
Manufacturer AIC tech
Category
Description CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models HU2G391MCYS6WPEC PCB Footprint and Symbol
HU2G391MCYS6WPEC Specifications
Part Number:HU2G391MCYS6WPEC
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :390 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-25°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - Snap-In
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :-
Ripple Current @ Low Frequency :-
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :400 V