ISL12028IB27AZ-T
ISL12028IB27AZ-T
Enlarge
For Reference Only
Part Number ISL12028IB27AZ-T
LIXINC Part # ISL12028IB27AZ-T
Manufacturer Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Category
Description IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ISL12028IB27AZ-T PCB Footprint and Symbol
ISL12028IB27AZ-T Specifications
Part Number:ISL12028IB27AZ-T
Brand:Texas Instruments
Current - Timekeeping (Max) :10µA ~ 20µA @ 2.7V ~ 5.5V
Date Format :YY-MM-DD-dd
Features :Alarm, Leap Year, Supervisor, Watchdog Timer
Interface :I²C, 2-Wire Serial
Memory Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C
Product Status :Obsolete
Supplier Device Package :14-SOIC
Time Format :HH:MM:SS (12/24 hr)
Type :Clock/Calendar
Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V
Voltage - Supply, Battery :1.8V ~ 5.5V