AEA1616102M050R
AEA1616102M050R
Enlarge
For Reference Only
Part Number AEA1616102M050R
LIXINC Part # AEA1616102M050R
Manufacturer KYOCERA AVX
Category
Description ALUMINUM CAP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models AEA1616102M050R PCB Footprint and Symbol
AEA1616102M050R Specifications
Part Number:AEA1616102M050R
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :73 mOhms
Lead Spacing :-
Lifetime @ Temp. :5000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Surface Mount
Operating Temperature :-55°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can - SMD
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.61 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :966 mA @ 120 Hz
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :50 V