MCP4531-502E/MS
MCP4531-502E/MS
Enlarge
For Reference Only
Part Number MCP4531-502E/MS
LIXINC Part # MCP4531-502E/MS
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC DGTL POT 5KOHM 129TAP 8MSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCP4531-502E/MS PCB Footprint and Symbol
MCP4531-502E/MS Specifications
Part Number:MCP4531-502E/MS
Brand:Texas Instruments
Configuration :Potentiometer
Features :Selectable Address
Interface :I²C
Memory Type :Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Number of Taps :129
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :75
Supplier Device Package :8-MSOP
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :150ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :1.8V ~ 5.5V