MCP4021-502E/SN
MCP4021-502E/SN
Enlarge
For Reference Only
Part Number MCP4021-502E/SN
LIXINC Part # MCP4021-502E/SN
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC DGTL POT 5KOHM 64TAP 8SOIC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCP4021-502E/SN PCB Footprint and Symbol
MCP4021-502E/SN Specifications
Part Number:MCP4021-502E/SN
Brand:Texas Instruments
Configuration :Potentiometer
Features :-
Interface :Up/Down (U/D, CS)
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :1
Number of Taps :64
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Resistance (Ohms) :5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :70
Supplier Device Package :8-SOIC
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :150ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :2.7V ~ 5.5V