MCP4162-502E/P
MCP4162-502E/P
Enlarge
For Reference Only
Part Number MCP4162-502E/P
LIXINC Part # MCP4162-502E/P
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 8DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCP4162-502E/P PCB Footprint and Symbol
MCP4162-502E/P Specifications
Part Number:MCP4162-502E/P
Brand:Texas Instruments
Configuration :Rheostat
Features :-
Interface :SPI
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Through Hole
Number of Circuits :1
Number of Taps :257
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Product Status :Active
Resistance (Ohms) :5k
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :75
Supplier Device Package :8-PDIP
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :150ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :1.8V ~ 5.5V