MCP4662-502E/UN
MCP4662-502E/UN
Enlarge
For Reference Only
Part Number MCP4662-502E/UN
LIXINC Part # MCP4662-502E/UN
Manufacturer Microchip Technology
Category
Description IC DGTL POT 5KOHM 257TAP 10MSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models MCP4662-502E/UN PCB Footprint and Symbol
MCP4662-502E/UN Specifications
Part Number:MCP4662-502E/UN
Brand:Texas Instruments
Configuration :Rheostat
Features :Mute, Selectable Address
Interface :I²C
Memory Type :Non-Volatile
Mounting Type :Surface Mount
Number of Circuits :2
Number of Taps :257
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C
Resistance - Wiper (Ohms) (Typ) :75
Supplier Device Package :10-MSOP
Taper :Linear
Temperature Coefficient (Typ) :150ppm/°C
Tolerance :±20%
Voltage - Supply :1.8V ~ 5.5V