Z8F0230HJ020SG
Z8F0230HJ020SG
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z8F0230HJ020SG
LIXINC Part # Z8F0230HJ020SG
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 2KB FLASH 28SSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z8F0230HJ020SG PCB Footprint and Symbol
Z8F0230HJ020SG Specifications
Part Number:Z8F0230HJ020SG
Brand:Texas Instruments
Connectivity :-
Core Processor :eZ8
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :23
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Product Status :Not For New Designs
Program Memory Size :2KB (2K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :256 x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 3.6V