Z8F041AQB020EG
Z8F041AQB020EG
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z8F041AQB020EG
LIXINC Part # Z8F041AQB020EG
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8QFN
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z8F041AQB020EG PCB Footprint and Symbol
Z8F041AQB020EG Specifications
Part Number:Z8F041AQB020EG
Brand:Texas Instruments
Connectivity :IrDA, UART/USART
Core Processor :eZ8
Core Size :8-Bit
Data Converters :-
EEPROM Size :128 x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :6
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :8-VDFN Exposed Pad
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :4KB (4K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :1K x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :8-QFN (5x6)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 3.6V