Z8F012APH020SG2156
Z8F012APH020SG2156
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z8F012APH020SG2156
LIXINC Part # Z8F012APH020SG2156
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 1KB FLASH 20DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z8F012APH020SG2156 PCB Footprint and Symbol
Z8F012APH020SG2156 Specifications
Part Number:Z8F012APH020SG2156
Brand:Texas Instruments
Connectivity :IrDA, UART/USART
Core Processor :eZ8
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 7x10b
EEPROM Size :16 x 8
Mounting Type :Through Hole
Number of I/O :17
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :1KB (1K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :256 x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :20-PDIP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 3.6V