Z8F1232PJ020EG
Z8F1232PJ020EG
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z8F1232PJ020EG
LIXINC Part # Z8F1232PJ020EG
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 12KB FLASH 28DIP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z8F1232PJ020EG PCB Footprint and Symbol
Z8F1232PJ020EG Specifications
Part Number:Z8F1232PJ020EG
Brand:Texas Instruments
Connectivity :-
Core Processor :eZ8
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Through Hole
Number of I/O :23
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LED, POR, PWM, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :12KB (12K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :256 x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 3.6V