Z8F022AHH020SG2156
Z8F022AHH020SG2156
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z8F022AHH020SG2156
LIXINC Part # Z8F022AHH020SG2156
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20SSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z8F022AHH020SG2156 PCB Footprint and Symbol
Z8F022AHH020SG2156 Specifications
Part Number:Z8F022AHH020SG2156
Brand:Texas Instruments
Connectivity :IrDA, UART/USART
Core Processor :eZ8
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 7x10b
EEPROM Size :64 x 8
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :17
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, LED, LVD, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Product Status :Active
Program Memory Size :2KB (2K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :512 x 8
Speed :20MHz
Supplier Device Package :20-SSOP
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :2.7V ~ 3.6V