UPSD3333DV-40U6T
UPSD3333DV-40U6T
Enlarge
For Reference Only
Part Number UPSD3333DV-40U6T
LIXINC Part # UPSD3333DV-40U6T
Manufacturer STMicroelectronics
Category
Description IC MCU 8BIT 160KB FLASH 80LQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models UPSD3333DV-40U6T PCB Footprint and Symbol
UPSD3333DV-40U6T Specifications
Part Number:UPSD3333DV-40U6T
Brand:Texas Instruments
Connectivity :I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :8032
Core Size :8-Bit
Data Converters :A/D 8x10b
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :45
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :80-LQFP
Peripherals :LVD, POR, PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :160KB (160K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :8K x 8
Speed :40MHz
Supplier Device Package :-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :3V ~ 3.6V