EFM32TG11B320F128GQ48-AR
EFM32TG11B320F128GQ48-AR
Enlarge
For Reference Only
Part Number EFM32TG11B320F128GQ48-AR
LIXINC Part # EFM32TG11B320F128GQ48-AR
Manufacturer Silicon Labs
Category
Description IC MCU 32BIT 128KB FLASH 48TQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EFM32TG11B320F128GQ48-AR PCB Footprint and Symbol
EFM32TG11B320F128GQ48-AR Specifications
Brand:Texas Instruments
Connectivity :CANbus, I²C, IrDA, LINbus, SmartCard, SPI, UART/USART
Core Processor :ARM® Cortex®-M0+
Core Size :32-Bit Single-Core
Data Converters :A/D 12bit SAR; D/A 12bit
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :37
Operating Temperature :-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :48-TQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Product Status :Discontinued at Digi-Key
Program Memory Size :128KB (128K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :32K x 8
Speed :48MHz
Supplier Device Package :48-TQFP (7x7)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :1.8V ~ 3.8V