EZ80F91AZ050SK
EZ80F91AZ050SK
Enlarge
For Reference Only
Part Number EZ80F91AZ050SK
LIXINC Part # EZ80F91AZ050SK
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MCU 8BIT 256KB FLASH 144LQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EZ80F91AZ050SK PCB Footprint and Symbol
EZ80F91AZ050SK Specifications
Part Number:EZ80F91AZ050SK
Brand:Texas Instruments
Connectivity :Ethernet, I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Core Processor :eZ80
Core Size :8-Bit
Data Converters :-
EEPROM Size :-
Mounting Type :Surface Mount
Number of I/O :32
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Oscillator Type :Internal
Package / Case :144-LQFP
Peripherals :Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Product Status :Obsolete
Program Memory Size :256KB (256K x 8)
Program Memory Type :FLASH
RAM Size :16K x 8
Speed :50MHz
Supplier Device Package :144-LQFP (20x20)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :3V ~ 3.6V