EZ80190AZ050SG
EZ80190AZ050SG
Enlarge
For Reference Only
Part Number EZ80190AZ050SG
LIXINC Part # EZ80190AZ050SG
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MPU EZ80 50MHZ 100VQFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EZ80190AZ050SG PCB Footprint and Symbol
EZ80190AZ050SG Specifications
Part Number:EZ80190AZ050SG
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :-
Core Processor :eZ80
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :-
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 8-Bit
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :100-LQFP
Product Status :Not For New Designs
RAM Controllers :-
SATA :-
Security Features :-
Speed :50MHz
Supplier Device Package :100-VQFP (14x14)
USB :-
Voltage - I/O :3.3V