Z84C0010VEC
Z84C0010VEC
Enlarge
For Reference Only
Part Number Z84C0010VEC
LIXINC Part # Z84C0010VEC
Manufacturer Littelfuse
Category
Description IC MPU Z80 10MHZ 44PLCC
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models Z84C0010VEC PCB Footprint and Symbol
Z84C0010VEC Specifications
Part Number:Z84C0010VEC
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :-
Core Processor :Z80
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :-
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 8-Bit
Operating Temperature :-40°C ~ 100°C (TA)
Package / Case :44-LCC (J-Lead)
Product Status :Obsolete
RAM Controllers :-
SATA :-
Security Features :-
Speed :10MHz
Supplier Device Package :44-PLCC
USB :-
Voltage - I/O :5.0V