NS486SXL-25
NS486SXL-25
Enlarge
For Reference Only
Part Number NS486SXL-25
LIXINC Part # NS486SXL-25
Manufacturer Texas Instruments
Category
Description IC MPU INTEL486 SX 25MHZ 132QFP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models NS486SXL-25 PCB Footprint and Symbol
NS486SXL-25 Specifications
Part Number:NS486SXL-25
Brand:Texas Instruments
Co-Processors/DSP :-
Core Processor :Intel486 SX
Display & Interface Controllers :-
Ethernet :-
Graphics Acceleration :No
Number of Cores/Bus Width :1 Core, 32-Bit
Operating Temperature :0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :132-BQFP Bumpered
Product Status :Obsolete
RAM Controllers :DRAM
SATA :-
Security Features :-
Speed :25MHz
Supplier Device Package :132-PQFP (24.13x24.13)
USB :-
Voltage - I/O :5.0V