74LVC2G66DC-Q100H
74LVC2G66DC-Q100H
Enlarge
For Reference Only
Part Number 74LVC2G66DC-Q100H
LIXINC Part # 74LVC2G66DC-Q100H
Manufacturer Nexperia
Category
Description IC BILATERAL SWITCH 8VSSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 74LVC2G66DC-Q100H PCB Footprint and Symbol
74LVC2G66DC-Q100H Specifications
Part Number:74LVC2G66DC-Q100H
Brand:Texas Instruments
-3db Bandwidth :500MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :5pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :-
Charge Injection :7.5pC
Crosstalk :-56dB @ 1MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :5µA
Mounting Type :Surface Mount
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :1:1
Number of Circuits :2
On-State Resistance (Max) :10Ohm
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TA)
Product Status :Active
Supplier Device Package :8-VSSOP
Switch Circuit :SPST - NO
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :3.9ns, 5ns
Voltage - Supply, Dual (V±) :-
Voltage - Supply, Single (V+) :1.65V ~ 5.5V