74LVC4066PW-Q100J
74LVC4066PW-Q100J
Enlarge
For Reference Only
Part Number 74LVC4066PW-Q100J
LIXINC Part # 74LVC4066PW-Q100J
Manufacturer Nexperia
Category
Description IC SWITCH QUAD BILATERAL 14TSSOP
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models 74LVC4066PW-Q100J PCB Footprint and Symbol
74LVC4066PW-Q100J Specifications
Part Number:74LVC4066PW-Q100J
Brand:Texas Instruments
-3db Bandwidth :500MHz
Channel Capacitance (CS(off), CD(off)) :8pF
Channel-to-Channel Matching (ΔRon) :-
Charge Injection :7.5pC
Crosstalk :-56dB @ 1MHz
Current - Leakage (IS(off)) (Max) :5µA
Mounting Type :Surface Mount
Multiplexer/Demultiplexer Circuit :1:1
Number of Circuits :4
On-State Resistance (Max) :10Ohm
Operating Temperature :-40°C ~ 125°C (TA)
Product Status :Active
Supplier Device Package :14-TSSOP
Switch Circuit :SPST - NO
Switch Time (Ton, Toff) (Max) :3.9ns, 5ns
Voltage - Supply, Dual (V±) :-
Voltage - Supply, Single (V+) :1.65V ~ 5.5V