PF1V470MPN0511U
PF1V470MPN0511U
Enlarge
For Reference Only
Part Number PF1V470MPN0511U
LIXINC Part # PF1V470MPN0511U
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models PF1V470MPN0511U PCB Footprint and Symbol
PF1V470MPN0511U Specifications
Part Number:PF1V470MPN0511U
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :-
Lifetime @ Temp. :2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :200 mA @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :100 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :35 V