EK1A102MP50816EU
EK1A102MP50816EU
Enlarge
For Reference Only
Part Number EK1A102MP50816EU
LIXINC Part # EK1A102MP50816EU
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models EK1A102MP50816EU PCB Footprint and Symbol
EK1A102MP50816EU Specifications
Part Number:EK1A102MP50816EU
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :32 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.49 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :894 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10 V