ED1C102MNN0820
ED1C102MNN0820
Enlarge
For Reference Only
Part Number ED1C102MNN0820
LIXINC Part # ED1C102MNN0820
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ED1C102MNN0820 PCB Footprint and Symbol
ED1C102MNN0820 Specifications
Part Number:ED1C102MNN0820
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :1000 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :50 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.3 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :910 mA @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :16 V