ED1A222MNN1025
ED1A222MNN1025
Enlarge
For Reference Only
Part Number ED1A222MNN1025
LIXINC Part # ED1A222MNN1025
Manufacturer Taiwan Chinsan Electronic
Category
Description ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Lifecycle Active
RoHS No RoHS Information
EDA/CAD Models ED1A222MNN1025 PCB Footprint and Symbol
ED1A222MNN1025 Specifications
Part Number:ED1A222MNN1025
Brand:Texas Instruments
Applications :General Purpose
Capacitance :2200 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :-
Impedance :30 mOhms
Lifetime @ Temp. :3000 Hrs @ 105°C
Mounting Type :Through Hole
Operating Temperature :-40°C ~ 105°C
Package / Case :Radial, Can
Polarization :Polar
Product Status :Active
Ratings :-
Ripple Current @ High Frequency :1.725 A @ 100 kHz
Ripple Current @ Low Frequency :1.2075 A @ 120 Hz
Surface Mount Land Size :-
Tolerance :±20%
Voltage - Rated :10 V